LIFE IN PLASTIC – IS IT FANTASTIC? PDF Drukuj Email

KOŁŁĄTAJOWSKA GRUPA ERASMUS+ NA WYMIANIE W DANII.
Wymiana do Dani z projektem Erasmus+ Life in plastic – is it fantastic? trwała od 22 do 28 września w Kopenhadze. W przeciągu pięciu dni mieliśmy zorganizowane zajęcia projektowe i rekreacyjno-integracyjne z uczniami duńskimi, włoskimi i niemieckimi.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy stolicę płynąc łodzią przez kanał Nyhawn. Następnego dnia odwiedziliśmy ARC – sortownię na obrzeżach miasta, gdzie poświęciliśmy czas na przeanalizowanie procesu segregacji śmieci i na zajęciach związanych z rodzajami tworzyw.

Mieliśmy także spotkanie z Karen Klarbæk, która opowiadała o swojej firmie, gdzie produkuje się z plastiku włóczki, z której później wyrabia np. torby.

Trzeciego dnia razem ze szkolny chemikiem tworzyliśmy swój bioplastik i zbieraliśmy wyrzucone na brzeg morza śmieci. Po tych zajęciach zaczęliśmy pracę z aplikacją SmartPlastic, gdzie w grupach pisaliśmy artykuły o projekcie. Czwartego dnia odwiedziliśmy eksperymentarium czyli coś na kształt polskiego Centrum Nauki Kopernika.

W szkole dokańczaliśmy pisanie artykuły a pod wieczór przygotowaliśmy wieczór międzynarodowy, podczas którego goszczące nas rodziny przyniosły przygotowane w domu  tradycyjne potrawy.

Po wspólnym posiłku każda szkoła prezentowała swój tanieć lub piosenkę, co było najlepszym punktem spotkania. Ostatniego dnia zajęć poszliśmy do ośrodka sportu; jedni skorzystali z basenu, drudzy z piłki siatkowej a reszta z tenisa stołowego. Po tych aktywnościach mieliśmy ostatni wieczór na spędzenie czasu z goszczącymi nas rodzinami. Następnego ranka wyruszaliśmy w drogę powrotną.

Cały pobyt w Dani był dla nas bardzo przyjemny i pouczający. Każdy z sentymentem wspomina swoją rodzinę przyjmującą, kilku z nas chciało wręcz tam zostać na stałe. Doświadczyliśmy nowej kultury i zachowań, a także mogliśmy zintegrować się z uczniami z innych krajów. Dowiedzieliśmy się czegoś więcej o plastiku i możemy to teraz przekazywać dalej.

(B. Murawska)

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl