Wykład pana prof. Lechosława Łomozika PDF Drukuj Email

We wtorek 5 marca 2019 roku odwiedził naszą szkołę jej absolwent: pan prof. dr hab. Lechosław Łomozik. Pan profesor jest wybitnym chemikiem specjalizującym się w chemii bionieorganicznej oraz koordynacyjnej. Przez wiele lat był Kierownikiem Zakładu Chemii Koordynacyjnej Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pan profesor Łomozik jest znany ze swoich niekonwencjonalnych wykładów i niezwykłych umiejętności przekazywania wiedzy przyrodniczej (wielokrotny laureat konkursów uczelnianych na najlepszego wykładowcę roku).
W naszej szkole pan profesor przedstawił wykład na temat: „Woda – najważniejsza substancja na Ziemi”. W swoim wystąpieniu, w niezwykle przystępny sposób przedstawił podstawy kosmochemii w zakresie powstania materii oraz praw nią rządzących. Opisał budowę atomu, cząsteczki. W bardzo prosty sposób wyjaśnił pojęcie polarności wiązań oraz wiązania wodorowego i ich wpływ na niezwykłe właściwości wody.

To oddziaływania elektrostatyczne atomów wodoru i atomu tlenu zdecydowały, że woda stała się „magicznym rozpuszczalnikiem” wszystkich substancji i ośrodkiem życia. Woda to „magiczne medium” umożliwiające zachodzenie procesów biologicznych i utrzymanie wszelkich przejawów życia na Ziemi. Młodzież podziękowała panu profesorowi Łomozikowi za ten ciekawy wykład przez wręczenie kwiatów.

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl