II „KROTOSZYŃSKA NOC Z BIOLOGIĄ” PDF Drukuj Email

„Usłysz, zobacz, dotknij, porozmawiaj…”,  to hasło przewodnie towarzyszące wszystkim uczestnikom drugiej już „Krotoszyńskiej Nocy z Biologią”, która odbyła się 22 kwietnia  w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie. W tym roku Kołłątaj gościł ponad 300(!) uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Oprowadzani przez przewodników, w których wcielili się nasi licealiści, młodzi biolodzy wzięli udział  w wielu interesujących wykładach i fascynujących warsztatach, przybliżających tajniki wiedzy przyrodniczej.

Tematyka zajęć była bardzo różnorodna, tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodzież miała możliwość m.in. bliższego zapoznania się ze światem bezkręgowców,  spotkania oko w oko z karaczanami, poznania niezwykłych właściwości własnego węchu  i smaku, rozpoznawania kości i złożenia ludzkiego szkieletu, zagłębienia się w układ pokarmowy, zrozumienia dlaczego niektóre ludzkie cechy uważane są za atrakcyjniejsze od innych, odkrycia „życia po życiu” wśród drzew, zajrzenia w głąb komórki na zajęciach  z mikrobiologii, poznania prehistorycznych gadów, czy też naukowego wzniesienia się w przestrzeń międzygwiezdną.

Wszystkie prelekcje prowadzone były przez wyśmienitych wykładowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że po raz kolejny mogliśmy skorzystać z fachowej wiedzy prelegentów. Ogromne podziękowania należą się również naszym nauczycielom, a szczególnie pani prof. Ilonie Kocel oraz pani prof. Annie Sikorskiej, dzięki którym nasze cudowne spotkanie z biologią mogło się odbyć. My, uczniowie Kołłątaja oraz pozostali uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia, wierzymy, że  w przyszłym roku także będziemy mogli wziąć udział w trzeciej już edycji „Krotoszyńskiej Nocy z Biologią”.

Natomiast IIID, która właśnie rozstaje się z naszym liceum, żywi nadzieję, że za rok 21 kwietnia, znajdzie się dla niej miejsce wśród zaproszonych gości

Ze łzą w oku, po raz ostatni
Dawid Gut