Kołłątajowcy w drugim etapie Olimpiady Filozoficznej PDF Drukuj Email

30 listopada br. zakończył się pierwszy tj. szkolny etap XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Z naszego Liceum do etapu drugiego zakwalifikowało się 4 uczniów na 4 startujących. Udział w tegorocznej edycji brali: Monika Bukowa, Zuzanna Czachorek, Aleksandra Hoffmann i Jędrzej Mikstacki. Uczniów tych przygotowywali mgr Małgorzata Witczak oraz mgr Maciej Czachorek. Uczestnicy wybrali do opracowania na etapie szkolnym następujące tematy prac:

Monika Bukowa - „Zwierzęta, ludzie i maszyny: co to znaczy myśleć?”

Aleksandra Hoffmann – "Teoria i praktyka: czy to prawda, że filozofia moralności jest niepotrzebna, bo praktyka rządzi się swoimi prawami?"

Zuzanna Czachorek - "Na podstawie wybranej przez Ciebie bajki Leszka Kołakowskiego ze zbioru 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych, przedstaw filozoficzny problem, który porusza w nim Autor oraz możliwe jego rozwiązania. Spróbuj także sformułować własne stanowisko, dotyczące tego problemu."

Jędrzej Mikstacki - „Na czym polega według ciebie „dobry ustrój”? Odpowiedz odwołując się do znanych ci koncepcji filozoficznych.”

Prace etapu szkolnego powstawały od września tego roku pod czujnym okiem opiekunów merytorycznych i następnie przesłane zostały do komisji etapu okręgowego (czytaj: wojewódzkiego) do Poznania. Po ich analizie przez członków jury tj. przez pracowników naukowych Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Wydziału Nauk Społecznych otrzymały akceptację a uczniowie potwierdzenie kwalifikacji do zmagań w kolejnym etapie tejże olimpiady filozoficznej.

Już teraz gratulujemy awansu naszym uczniom, którzy znaleźli się w szacownym gronie 12 uczniów z całego województwa wielkopolskiego. Należy dodać, że naszych czworo Kołłątajowców to najliczniejsza grupa uczniów z Wielkopolski wywodząca się z jednej szkoły, która zdołała się przebić do finału wojewódzkiego XXVIII Olimpiady Filozoficznej.

Zawody stopnia okręgowego odbędą się 20 lutego 2016r. w siedzibie UAM w Poznaniu. Trzymajmy więc kciuki za sukces naszych koleżanek i kolegi z I LO.

A.H.