Kołłątajowcy na Polskim Dniu Informacyjnym na Uniwersytecie Europejskim Viadrina PDF Drukuj Email

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zorganizował w czwartek, 22 października Polski Dzień Informacyjny.

Zaproszono polskich uczniów, ich rodziców oraz grono pedagogiczne. Wykłady odbyły się w sali wykładowej nr 1 (Hörsaal 1) budynku Gräfin Dönhoff, przy Europaplatz 1. Prawie 400 osób zgłosiło swój udział w tym wydarzeniu. Wśród nich znalazło się 40 uczniów  naszej szkoły.

Uczestników powitała Pani wiceprezydent Janine Nuyken. Pracownicy naukowi trzech wydziałów przedstawili w języku polskim ofertę studiów na Viadrinie. Odbyła się m.in prezentacja kierunku Germanistyka Międzykulturowa, który został utworzony specjalnie dla kandydatów z Polski. Na Viadrinie funkcjonuje Collegium Polonicum, czyli wspólna placówka naukowa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gości po kampusie, bibliotece uniwersyteckiej oraz starówce oprowadzili studenci. Przy wspólnym obiedzie w stołówce uniwersyteckiej uczestnicy mieli okazję porozmawiać ze studentami o studiach i życiu w nadodrzańskim mieście. Około 10% studiujących na Viadrinie pochodzi z Polski.