Szalom w Krotoszynie PDF Drukuj Email

29.05.2015 uczniowie klasy Ic i IIc brali udział w zajęciach terenowych dotyczących historii krotoszyńskich Żydów. Okazją była wizyta Muzeum na Kółkach - wystawy z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podczas półtoragodzinnej gry uczniowie zapoznali się z zarysem dziejów mniejszości żydowskiej w naszym mieście, z zasadami judaizmu. Zwiedzili również teren dawnej dzielnicy żydowskiej, plac po byłej synagodze. Na Rynku licealiści zapoznali się z biografiami znanych mieszkańców naszego miasta z XIX i XX wieku.

Opiekunowie przypomnieli o niemieckich, polskich i żydowskich obywatelach Krotoszyna. Ostatnim etapem naszej wędrówki była wizyta w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka i obejrzenie macewy z dawnego cmentarza żydowskiego. Ciekawości dotyczące historii Żydów przedstawili  nauczyciele naszej szkoły: Małgorzata Witczak i Piotr Mikołajczyk.

Podsumowaniem szkolnego spotkania z kulturą i historią Żydów są plakaty wykonywane w grupach.