Pomiary na Odrze – ostatnie zajęcia na Politechnice Wrocławskiej. PDF Drukuj Email

23 maja w sobotę kilkanaścioro uczniów z naszego Liceum wzięło udział w ostatnich już zajęciach w ramach projektu „Młody Chemik Eksperymentuje” na Politechnice Wrocławskiej. Po napisaniu kolokwium i wykonaniu ostatnich doświadczeń licealiści udali się nad Odrę, by wejść na statek i rozpocząć rejs wzdłuż rzeki.

Uczniowie pobierali wodę z kolejnych fragmentów Odry, a następnie wykonywali w grupach badania. Młodzi chemicy wykorzystali wiedzę z ostatnich zajęć laboratoryjnych i za pomocą techniki miareczkowania zbadali obecność  chlorków w odrzańskiej wodzie oraz jej twardość.

Oprócz tego sprawdzili pH w poszczególnych miejscach rzeki.  Jak  się okazało, ma ona odczyn lekko zasadowy. Przy okazji badań, pani profesor Gans  na bieżąco opowiadała o wrocławskich budynkach i zabytkach, które mijaliśmy w trakcie rejsu.

Mimo chłodnego wiatru i braku słońca, uczniowie miło i pracowicie spędzili czas. 20 czerwca chemicy wezmą udział w uroczystym zakończeniu projektu, podczas którego otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz wyróżnione osoby zaprezentują swoje postery przed publicznością.

Martyna Banaszak