Maraton i śrubki… PDF Drukuj Email

W zeszłym tygodniu świętowaliśmy Dzień Języków Obcych nie tylko śpiewając i tańcząc w szkole ale też próbując swoich sił w imprezach pozaszkolnych.

Dwie drużyny z Kołłątaja wzięły udział w X Maratonie Językoznawczym organizowanym przez Wydział Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Impreza odbywa się corocznie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki ale Kołłątaj wziął w niej udział po raz pierwszy. Maraton Językoznawczy rozgrywany jest w siedzibie IFA we Wrocławiu i przygotowywany przez wykładowców Instytutu. Pięć rozwiązywanych na czas zadań wymaga od uczestników przede wszystkim umiejętności znanych jako problem solving oraz creative thinking. Oznacza to, że na podstawie podanych fragmentów języka należy odkryć zasady nim rządzące a następnie wykorzystać je do rozwiązania zadania docelowego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku jednak już teraz wiemy, że za rok wrócimy na Maraton, żeby ponownie bawić się językiem nie tylko angielskim. Podziękowania dla drużyn w składzie: Olga Menzel 3e, Ola Piękniewska 3e, Krystian Binkowski 3a (pierwsza drużyna) oraz Angelika Mayer 2e, Madgalena Pregiel 2e, Agata Polańska 2e (druga drużyna).

Poniżej link do strony z zadaniami z poprzednich lat.

Równolegle do Maratonu, w innym miejscu Wrocławia, inna grupa uczennic Kołłątaja uczestniczyła w warsztatach językowych na temat amerykańskiego slangu, technologii oraz mechaniki. Najlepsze oceny otrzymał warsztat Amerykański slang prowadzony w oparciu o sceny filmowe. Tytułowe ‘’śrubki’’ (ale nie tylko) pojawiły się na wykładzie zatytułowanym ‘’Mechanika nie taka straszna jak ja malują’’, który okazał się być lekcją skierowana do nieco młodszych nastolatków, jednak pozwolił uczestniczkom skutecznie przyswoić słownictwo z tematu DIY(Do-It-Yourself).

Poniżej link do programu tegorocznego, minionego już cyklu warsztatów, również w ramach DFK. http://www.festiwal.wroc.pl

Wyniki tegorocznego Maratonu Językoznawczego:
drużyna 1 - miejsce 14,
drużyna 2 - miejsce 28.
W konkursie wzięło udział 70 drużyn, które uplasowały się na miejscach od 1 do 33.