Energia słoneczna PDF Drukuj Email

22 maja uczniowie klasy IIa uczestniczyli w spotkaniu „Program dofinansowania do 70% zestawów solarnych” organizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie oraz firmę HETMAN EKO Sp. z o.o., w Sali Cechu Rzemiosł Różnych w Krotoszynie. Uczniowie biorą udział w projekcie „eSzkoła moja Wielkopolska”, a tematem ich pracy jest „wykorzystanie energii słonecznej w ekologicznym osiedlu przyszłości”. Spotkanie prowadził przedstawiciel firmy „Hetman Eko Ekologiczne Technologie”, który omówił sposób działania oraz projekt dofinansowania zestawów solarnych organizowany z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który istnieje od października 2010 r.

Firma „Hetman Eko – ekologiczne technologie” prowadziła badania w Niemczech, sprawdzała, jakie są zyski ekonomiczne i ekologiczne ze stosowania zestawów solarnych. Jeśli ktoś się zdecyduje wziąć udział w projekcie, koszty instalacji zwrócą się w ciągu 4-5 lat (kolektory służą jako wspomaganie w ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej). Stosując kolektory słoneczne, koszt podgrzania 1 m3 wody do temp. 55 °C., wynosi 0,70 zł. Porównując, np. przy pomocy pompy cieplnej koszt ten wynosi 12 zł, kominka 21 zł, kotła gazowego 17 zł, kotła stał.pal 26 zł.

Dzięki możliwości uczestniczenia w spotkaniu, uczniowie dowiedzieli się jak wiele korzyści płynie ze stosowania kolektorów słonecznych.

• Oszczędność do 70 % na podgrzewanie CWU ( dla 5 osobowej rodziny : koszt ogrzania wody to 1500 zł rocznie, czyli oszczędność wynosi ok. 1100 zł)
  • Oszczędność 20 – 40 % na Centralne Ogrzewanie ( 7000 zł rocznie)
  • Wspomagając centralne ogrzewanie można skrócić okres grzewczy
  • 100 MJ – to energia, jaką można odpowiednio skumulować i pozwolić na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą