Wyjazd do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie PDF Drukuj Email

3 listopada grupa 15 uczniów klas III odwiedziła Planetarium Śląskie w Chorzowie. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Fizyka jest ciekawa” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – projekt obejmuje 70 wybranych liceów z 3 województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Uczniowie wyjechali autokarem już o 7:30 aby dotrzeć na miejsce na planowany seans o godzinie 12. Niestety nie obyło się bez niespodzianek – w czasie podróży okazało się, że kierowca musi zrobić półgodzinny postój a w samym Chorzowie nie znał trasy co spowodowało, że dotarliśmy z 30 minutowym opóźnieniem. Na szczęście koordynator projektu Pani Katarzyna Kosicka stanęła na wysokości zadania i zorganizowała dla spóźnionych szkół (nie byliśmy sami) dodatkowy seans, abyśmy w pełni skorzystali z oferty planetarium. Poniżej znajdują się tematy pokazów, oraz krótka relacja uczniów. 

Pokaz pierwszy: „Kosmiczne głazy” – a w nim m. in. odpowiedzi na następujące pytania: Czy naszej Ziemi grozi zagłada? Czy może powtórzyć się to, co stało się w erze dinozaurów? Czy Apophis uderzy w naszą planetę? A może, chcesz na chwilę znaleźć się w tajemniczym lesie Tunguska?

Pokaz drugi: „Królestwo planet
Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.

A oto relacja uczniów:

Przed wejściem na seans otrzymaliśmy upominek w postaci kompasów, które – jak głosiła początkowo plotka - umożliwiły nam otrzymanie darmowych posiłków (w zależności od ilości wywalczonych kompasów – byli tacy, którzy wywalczyli ponad 15). Najpierw uczestniczyliśmy w drugiej części wykładu. Sala w której prezentowany był seans, była duża, a miejsc siedzących wystarczyło na około 500 osób. Wyświetlana projekcja nieba była ukazana na suficie w kształcie półkuli. Efekt był zaskakujący, całość przedstawiona w sposób bardzo realny. W oczekiwaniu na drugą część seansu, otrzymaliśmy poczęstunek – jak się okazało nie trzeba było okazywać kompasów. Po przerwie, wróciliśmy na salę. Na początku pierwszej części nawiązano do starożytności. Później zostały ukazane zagrożenia związane z Ziemią. 
Wykład bogaty był w wiele efektów wizualnych, co lepiej oddziaływało na naszą wyobraźnię. Przedstawiono nam, między innymi, jak doszło do katastrofy tunguskiej. W sali nie można było używać żadnych urządzeń emitujących jakiekolwiek światło. Wszelkie łamanie zasad obowiązujących na seansie było równoznaczne z przerwaniem wykładu.
Podsumowując, niebo zostało ukazane bardzo realnie, wszystko było dopracowane, nie było żadnych „niedociągnięć”. Reakcja publiczności jak najbardziej pozytywna. :)

Dodatkowe informacje:
a) O planetarium w Chorzowie : www.planetarium.edu.pl
b) O projekcie „fizyka jest ciekawa” : www.fizykajestciekawa.pl

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl