Poznański Festiwal Nauki i Sztuki PDF Drukuj Email

Dnia 10 kwietnia 2013 r. grupa uczniów z klas pierwszych i drugich pod opieką prof. Elżbiety Krajki, prof. Tomasza Koniecznego i prof. Piotra Szczecińskiego uczestniczyła w wykładach organizowanych przez studentów Wydziału Geografii oraz Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia odbywały się w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Na Wydziale Geografii studenci przedstawili prezentację o skałach i minerałach. Każdy mógł dotknąć i obejrzeć z bliska poszczególne okazy, a następnie podczas ćwiczeń, przy pomocy odpowiednich przyrządów, je rozpoznać. Następnie w sali wykładowej przedstawiciele Klubu Taternictwa Jaskiniowego opowiedzieli, na czym polega ich pasja: w jaki sposób powstają mapy jaskiń, jaka jest ich struktura i jakie formy możemy tam spotkać. Szczególną uwagę zwrócono na procesy krasowe oraz najpiękniejsze jaskinie na świecie. W auli uniwersyteckiej mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu o państwach „nielegalnych” i konfliktach na tle etnicznym.

Natomiast na Wydziale Matematyki i Informatyki studenci w ciekawy sposób zaprezentowali roboty LEGO Mindstorms. Uczniowie budowali je, a efektem końcowym był konkurs na najszybszego robota, który przejedzie po białych i czarnych liniach. W auli uczniowie brali udział w wykładzie, dzięki któremu przekonali się, że kolory to nie tylko symbole, ale przede wszystkim rozumowanie. Temat prelekcji brzmiał:  „Kolor i dźwięk: dlaczego czarno-biała matematyka to za mało, czyli jak uprościć rozumowanie przez kolorowanie”. W wykładzie „Enigma – historia twierdzenia, które wygrało drugą wojnę światową” zapoznano nas z wielkim odkryciem poznańskich matematyków. Przedstawiono również metody nagrywania złotej płyty - czyli „Mix i mastering dźwięku od strony teoretycznej i praktycznej”. Uczniowie mieli również zajęcia praktyczne, na których przekonali się, że matematyka i informatyka to nie tylko wzory i regułki, ale i też świetna zabawa. To dzięki takim zajęciom możliwa jest nazwa festiwalu:  „Matematyka i Informatyka z innej perspektywy”.

Martyna Woźniak
Marysia Łyskawa

 

 





 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl